ÜYE GİRİŞİ ÜYE OLMAK İÇİN ALTTAKİ LİNK İ TIKLA

YAYLADERE

BİNGÖL İLİ YAYLADERE İLÇESİ
YAYLADERE İLÇE TANITIM
yayladere
bingöl yayladere
yayladere bingöl

yayladere resimler
yayladere fotoğraflar
yayladere manzaralar
yayladere görüntüler
yayladere video
yayladere spor
yayladere haber
yayladere harita
yayladere ulaşım
yayladere iklim
yayladere turizm
yayladere otel
yayladere yurt
yayladere pansiyon
yayladere konaklama
yayladere konut
yayladere emlak
yayladere daire
yayladere toki
yayladere arsa
yayladere lojman
yayladere kiralık
yayladere satılık
yayladere sağlık
yayladere hastahanesi
yayladere devlet hastahanesi
yayladere kaymakamlık
yayladere belediye
yayladere nüfus
yayladere emniyet
yayladere meb
yayladere eğitim
yayladere okul
yayladere kurs
yayladere lisesi
yayladere ekonomi
yayladere sanayi
yayladere ticaret
yayladere tarım
yayladere hayvancılık
yayladere dernek
yayladere yemekleri
yayladere dağları
yayladere akarsuları
yayladere yaylaları
yayladere gölleri
yayladere doğa
yayladere gezi
yayladere tatil
yayladere kültür
yayladere sanat
yayladere
YAYLADERE İLÇE TARİHİ
Yayladere bölgesinde M.Ö. 2100 yıllarında Komukların, Horrilerin M.Ö. 1360 yıllarında Hititler' in egemenliği görülmektedir. M.Ö. 900 yıllarında ise Urartular M.Ö. 550 yıllarında Perslerin daha sonra İskender İmparatorluğunun himayesine giren ilçe toprakları M.Ö. 75 yıllarında  M.Ö. 50 yıllarında da Roma İmparatorluğunun himayesine girmiştir. 1073 
yılında yapılan Malazgirt savaşına kadar Bizans İmparatorluğu hakimiyetinde bulunan bu bölge bu önemli Türk zaferinden sonra Selçuklu devletine dahil olmuştur. 1080-1201 yılları arasında Saltukoğulları'nın,1473 tarihine kadar Uzun Hasan'ın elinde bulunan ilçe toprakları bu tarihte yapılan Otlukbeli savaşından sonra ise tamamen Osmanlı İmparatorluğunun himayesine girmiştir.
1514 yılına kadar İran Safevi devletinin saldırılarına uğrayan bu bölge Çaldıran savaşından sora Yavuz Sultan Selim tarafından tamamen Osmanlı topraklarına katılır. İlçede bu İmparatorluklar kalıntı olarak biraktikları tek şey yüksek bir kayalığın kale olarak kullanılması ve kale üzerindeki yerleşik hayata dair izler görülmektedir.
Yayladere halkı ilçenin kuruluşuyla ilgili kesin bir bilgiye sahip degildir. Yalnız anlatılanlara göre “ Yayladere de 3 aile yaşamaktadir. Daha sonra Sade aşiretinin kümsür kolundan bir çok aile gelir ve Yayladere' ye yerleşirler. Böylelikle Yayladere tam bir yerleşim merkezi haline gelir.”
Yayladere ilçesinin ilk adı Holhol' dur. Cumhuriyetin ilk yıllarında Holhol Köyü olarak Sarıtosun bucağına bağlı bir köy olan Yayladere 1936 yılında bucak merkezinin Sarıtosun'dan Holhol'a olan eski adı 1959 yılında Yayladere olarak değiştirilmiştir. 04 Temmuz 1987 tarihinde 3392 sayılı yasasıyla Bingöl iline bağlı bir ilçe haline dönüşmüştür
İlk kuruluşuna ait kesin bir bilgi ve belgeye rastlanılamayan İlçenin, Holhol olan eski adı YAYLADERE olarak değiştirilmiştir.
1071 Yılında yapılan Malazgirt savaşına kadar Bizans İmparatorluğu hâkimiyetinde bulunan bölge, Malazgirt Zaferi ile birlikte Selçuklu egemenliğine girmiştir. Daha sonra Akkoyunlu Devleti Hükümdarı Uzun Hasanın hâkimiyeti altında kalan bölge 1473 tarihinde yapılan Otlukbeli Savaşı sonrası Osmanlı İmparatorluğu himayesine girmiştir.
1514 Yılına kadar İran Safevi Devletinin saldırılarına maruz kalan bu bölge, Çaldıran savaşından sonra Yavuz Sultan Selim tarafından tamamen Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılmıştır.
YAYLADERE COĞRAFİ DURUM
Yüzölçümü 429 km.2 olan Yayladere İlçesi bağlı bulunduğu Bingöl İlinin kuzeybatısında, Tunceli ili sınırlarına yakın dağlar arasında kurulmuştur. İl merkezine uzaklığı 110 Km.’ dır. İdari sınırları Doğusunda Kığı ilçesi, Kuzeybatısında Tunceli-Pülümür ilçesi, Güneybatısında Tunceli ili Nazimiye ilçesi, Güneyinde Elazığ ili Karakoçan ilçesidir.
Deniz seviyesinden yüksekliği 1600.mt. dır. Dağlık bir arazi yapısına sahip olan ilçedeki dağların yüksekliği zaman zaman 2800 metreye ulaşmaktadır. Yöredeki en yüksek dağlar Sülbüs ve Sultan Mehmet (Taru) dağıdır.
İlçenin güneyinden geçen ve Keban Baraj gölüne dökülen Peri Çayı ve Özlüce baraj gölü ilçenin ELAZIĞ ili ile sınırını oluşturmaktadır.
İlçe arazisi önemli miktarda meşe ve yaban kavağı ormanları ile kaplıdır.
İlçede kışlar soğuk ve yağışlı yazlar kurak ve serindir. Kış aylarında yoğun bir şekilde kar yağışı görülmektedir.
YAYLADERE İLÇE TARIM
İlçede 12.000 da. Kullanılabilir tarım arazisi mevcut olup bunun yaklaşık olarak 1200 da
lık kısmı kullanılmaktadır. Arazi yapısı genellikle yamaç ve meyilli olup, tarımsal faaliyetler içinde çok az olarak yer yer arpa, fiğ, ceviz, elma, dut, sebze, arıcılık ve hayvan yetiştiriciliği yapılmaktadır. 
İlçenin hayvan varlığı 1500 büyükbaş, 1000 civarında küçükbaştır. İlçede toplam olarak 950 adet arı kovanı mevcuttur. İlçe genelinde toplam 60 da. lık meyve bahçesi de bulunmaktadır.
YAYLADERE İLÇE NÜFUS
Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre, Haziran ayı sonu itibariyle ilçenin toplam nüfusu 2.087 kişidir. Bu nüfusun 1.451’ı merkez ve 5 mahallede, 636’sı ise 13 köyde yaşamaktadır. Nüfus yoğunluğu km2 ‘e 9 kişidir. 
2007 yılı genel nüfus sayımına göre ilçe nüfusunun yaş ortalaması 25’dir. Yaş ortalaması bayanlarda 32, erkeklerde 24 olarak tespit edilmiştir. Aynı sayım sonuçlarına göre Yayladere’de hane halkı büyüklüğü 6 ve yıllık nüfus artış hızı %o 89 (binde seksendokuz) olarak tespit edilmiştir.
YILLAR İTİBARİYLE YAYLADERE NÜFUSU:
YIL MERKEZ KÖYLER TOPLAM
1990 1.294 2.313 3.607
1997 2.395 399 2.794
2000 3.136 914 4.050
2007 1.451 636 2.087
Olduğu tespit edilmiştir. Ancak Sağlık gurup başkanlığımızın ETF çalışmalarında yıl ortası ilçe nüfusu 17/2 Motorlu Piyade Taburu ve İlçe Jandarma ve Komando Bölük Komutanlığında görevli askeri personel dışında, Yayladere Merkez Mahallelerinde 1.451, köylerin nüfusu ise 636 olarak belirlenmiştir. 
Ancak yaz dönemi ilçe nüfusunda belirgin bir artış olduğu, özellikle köylerimiz de açık olan hane sayısının 10 kata kadar çıktığı gözlemlenmektedir.
İlçe Nüfus Müdürlüğümüzde halen 22,076 açık kayıt bulunmaktadır.
YAYLADERE İLÇE İDARİ DURUM
Cumhuriyetin ilk yıllarında Holhol köyü olarak Cönek (Sarıtosun) bucağına bağlı bir köy olan Yayladere 1936 yılında bucak merkezinin Cönek’ten, Yayladere ‘ye taşınmasıyla KİĞI ilçesine bağlı bucak olmuş ve 04 TEMMUZ 1987 tarihinde 3392 sayılı 
YAYLADERE MANTAR
kanunla Bingöl iline bağlı bir ilçe statüsünü almıştır..
İlçede, Merkez Belediye dışında Belediye bulunmamaktadır. İlçe merkezi 1 ila 4.5 km uzaklıklardaki 6 mahalleden oluşmuştur. Yayladere İlçesinde 20 Köy ve 79 mezra mevcuttur. Halen 7 köy ve 37 mezramızda yerleşim bulunmamaktadır.
BİNGÖL YAYLADERE  İLÇE ULAŞIM
İlçemizin merkezden köyler ve il ile olan ulaşımı karayolu ile sağlanmaktadır. 1997 yılında ÖZLÜCE-YAYLADERE arası yeni yol güzergâhının inşası tamamlanmış olup, asfaltlanarak hizmete açılmıştır.
1998 yılı içersinde yapımına başlanan YAYLADERE-KİĞI karayolu çalışmaları bitmiştir. Yol stabilize olup, bu yolun bir an evvel bakım ve onarımı yapılarak asfaltlanması gerekmektedir.
İlçemize bağlı bulunan 
Batıayaz, Çalıkağıl, Çayağzı, Boğazköy, Doğucak, Korlu, Günlük, Güneşlik, Kalkanlı, Yaylabağ, Aydınlar, Dalbasan ve Zeyneli Köylerimizin yolları stabilizedir. Diğer köylerimizin yolları ile bağlı mezralarımızın yollarının çoğunun ham yol olup, kış şartlarının ağır oluşu nedeniyle sık sık kapanmaktadır.